21. 11. 2018

Archiv Českého rozhlasu zdigitalizoval dosud neznámé záznamy procesů z 50. let minulého století.

Z hlubin archivů se na veřejnost dostávají unikátní a dosud nezveřejněné nahrávky ze soudních síní z let 1951–1955. Celkem 359 pásů s historicky nesmírně cenným materiálemV zdigitalizoval Archiv Českého rozhlasu ve spolupráci s Národním archivem, který je vlastníkem magnetofonových pásů.

Veřejnost se s těmito texty bude moci seznámit od 10. prosince, kdy začne Český rozhlas Radiožurnál vysílat speciální seriál. Z digitalizovaných záznamů v uvedeném seriálu zazní například soudní řízení s funkcionáři Junáka, soud s tzv. vesnickými boháči, dále s americkým novinářem Williamem Nathanem Oatisem nebo se skupinou Pavelka či kompletní proces s Josefem Zenáhlíkem, který stanul před nejvyšším vojenským soudem. Na magnetofonových pásech zůstaly uchovány také záznamy dobových rozhlasových pořadů, které se týkaly i procesů s tzv. Zelenou internacionálou či sabotérů v OKD Ostrava.

Vedoucí Archivních a programových fondů Českého rozhlasu Dušan Radovanovič vyzdvihuje, jak nesmírnou cenu mají dochované záznamy pro historiky a badatele. Dokazují fungování totalitního systému i na případech, které zůstávaly stranou mediálního zájmu. Osudy odsouzených přitom byly neméně zajímavé a tragické. Díky Archivu ČRo a Národnímu archivu jsou české veřejnosti zpřístupněny materiály, které zatím neměl možnost nikdo slyšet.