Cena Daphne Caruanové Galiziové je otevřena ve druhém ročníku

V mezinárodní den svobody médií – 3. května – vyhlašuje Evropský parlament výzvu k zasílání příspěvků do soutěže o Cenu Daphne Caruanové Galiziové.

Cena se uděluje každoročně za vynikající žurnalistiku, která prosazuje nebo hájí základní hodnoty EU, jimiž jsou lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a lidská práva.

 

O cenu se mohou ucházet profesionální novináři jako jednotlivci i týmy bez ohledu na státní příslušnost, pokud zašlou reportáž, kterou zveřejnila nebo odvysílala média v některém z 27 členských států Evropské unie. Cílem je podpořit a zdůraznit význam profesionální žurnalistiky pro ochranu svobody a rovnosti.

 

Vítěze vybírá nezávislá porota složená ze zástupců tisku a občanské společnosti. Cenou i finanční odměnou ve výši 20 000 eur vyjadřuje Evropský parlament svou podporu investigativní žurnalistice a svobodě tisku, a to zejména v době, kdy sílí snahy narušit pluralitu médií, novináři čelí útokům zejména ze strany politiků. Letos 27. dubna byl rovněž zveřejněn návrh na řešení nedůvodně zahájených řízení proti novinářům a aktivistům.

Ke druhému ročníku Ceny Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku uvedla předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová, že Evropa že stojí na straně těch, kteří hledají pravdu. „Pero Daphne bylo umlčeno, protože odhalovala pravdu. Neměli bychom nikdy dopustit, aby se novináři stali cíli nebo obětmi.“

Slavnostní předání cen se koná v polovině října, kdy byla Daphne Caruanová Galiziová, maltská novinářka, bloggerka a protikorupční aktivistka, která se intenzivně zabývala korupcí, praním peněz, organizovanou trestnou činností, prodejem občanství a účastí maltské vlády na kauze Panama Papers, zavražděna. Zemřela 16. října 2017 po výbuchu bomby nastražené v jejím automobilu.

 

Příspěvky posílejte online do půlnoci 31. července 2022 přes stránky https://daphnejournalismprize.eu/

 

Foto EU © AFP/STRINGER