24. 10. 2023

Cenu D. Caruanové Galiziové za rok 2023 získali novináři, kteří vyšetřovali okolnosti ztroskotání lodě Adriana u řeckého přístavu Pylos.

Společné vyšetřování tragédie, při níž přišlo o život více než 600 migrantů, vedla skupina řeckých investigativních novinářů Solomon ve spolupráci se skupinou Forensis, německou veřejnoprávní vysílací stanicí StrgF/ARD a britským deníkem The Guardian. Vyšlo najevo, že ke ztroskotání lodi s migranty došlo v důsledku opatření přijatých řeckou pobřežní stráží a novináři poukázali také na nesrovnalosti v oficiálních údajích poskytnutých řeckými orgány.

 

Slavnostního předávání ceny se konalo v tiskovém sále Daphne Caruana Galizia v Evropském parlamentu ve Štrasburku za účasti předsedkyně EP Roberty Metsolové, která uvedla: „Každý rok uctíváme památku Daphne Caruanové Galiziové cenou, která je silnou připomínkou jejího boje za pravdu a spravedlnost. Novináři po celém světě jsou stále terčem útoků jen proto, že dělají svou práci, ale odmítají být umlčováni. Evropský parlament stojí po jejich boku v dlouholetém boji za svobodu tisku a pluralitu médií v Evropě i mimo ni.“

Do soutěže přispělo více než 700 novinářů z 27 zemí EU, do užšího výběru postoupilo 12 prací, z nichž porota vybrala vítěze.

Na vítězném projektu se podíleli za Solomon Stavros Malichudis, Iliana Papangeli, Corina Petridi; tým za Forensis představovali Stefanos Levidis, Christina Varvia, Georgia Skartadou, Andreas Makas, Ebrahem Farooqui, Dimitra Andritsou, Peter Polack, Eyal Weizman, Jasper Humpert, Miriam Rainer, Salma Barakat, Zac Ioannidis a Elizabeth Breiner; v investigativním týmu za StrgF/ARD pracovali Armin Ghassim, Sulaiman Tadmory, Timo Robben a Sebastian Heidelberger; v týmu The Guardian se události věnovali Giorgos Christides, Katy Fallon, Lydia Emmanouilidou a Julian Busch.

Vítězný článek bude zpřístupněn ve všech úředních jazycích EU, podrobné informace naleznete zde.

 

 

Cena Daphne Caruanové Galiziové nese jméno maltské antikorupční investigativní novinářky a bloggerky, která zemřela v roce 2017 po výbuchu bomby nastražené v jejím automobilu. Cena je každoročně udílena za vynikající žurnalistiku, která prosazuje nebo hájí základní zásady a hodnoty Evropské unie, jako je lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a lidská práva. Předání se koná v polovině října, kdy byla Daphne Caruanová Galiziová zavražděna.

 

O cenu se mohou ucházet profesionální novináři jako jednotlivci i týmy bez ohledu na národnost, pokud zašlou reportáž, kterou vzveřejnila média v některém z 27 členských států.