Ceny TRILOBIT 2025 převzali další audiovizuální tvůrci
V prostorách pražské Novoměstské radnice ve středu 22. ledna 2025 filmový a televizní svaz FITES ocenil audiovizuální tvůrce cenou TRILOBIT 2025, na které se každoročně podílí také Syndikát novinářů ČR. Jedny z nejstarších filmových cen už po osmatřicáté poukázaly na díla s výraznou uměleckou kvalitou a s hodnotovým a společenským přesahem. Porota tentokrát vybírala z celkového počtu 78 snímků.
Podle předsedy poroty Romana Vávry měli letos porotci obzvláště těžkou roli: “Je až s podivem, kolik vzniklo filmů, seriálů a dalších audiovizuálních děl v zemi s neujasněnou kulturní politikou, za mnohdy až nedůstojných tvůrčích podmínek. Mrzí mě, že jsme museli ve finálovém hodnocení nechat pod čarou několik výborných titulů, které by si, dle mého, v minulých ročnících ocenění odnesly.”
Hlavní cenu získala Klára Tasovská za scénář a režii a Alexandr Kashcheevov za scénář, střih a zvuk dokumentárního portrétu fotografky Libuše Jarcovjákové Ještě nejsem, kým chci být.
Foto: Toni Danilov. Zleva Klára Tasovská, Alexandr Kashcheev
Tento dokument vypráví výjimečnou formou příběh fotografky, která většinu svého života prožila v anonymitě, aby po změně poměrů postupně narůstal její věhlas až k pomyslnému fotografickému Olympu. Tvůrci filmu zvolili celkem nevídanou tvůrčí metodu – vybrali a kreativně poskládali obrazovou složku z více než tří tisíc autorčiných fotografií.
Cenu TRILOBIT – za námět, scénář a režii filmu Zahradníkův rok předávala Jiřímu Havelkovi předsedkyně Syndikátu novinářů ČR Ivana Šuláková. Podle ní je tento snímek propojením hned tří různých mediálních světů: “Do příběhu vstupuje literární svět stejnojmennou sbírkou fejetonů Karla Čapka, svět filmu v podobě námětu, scénáře a režijního vedení Jiřího Havelky a také svět současných zpravodajských médií. Byla to totiž právě média, která na počátku minulého desetiletí přinesla skutečný příběh zahradníka šikanovaného bohatým oligarchou. Příběh, který mimo jiné ukazuje, jak těžký a bolestivý může být boj proti zlovůli a bezpráví. Ale i to, že takový boj má smysl.”
Porota letošního ročníku udělila i tyto další ceny:
- CENA MOC BEZMOCNÝCH: Filip Remunda za režii dokumentu Štěstí a dobro všem
- CENA VLADISLAVA VANČURY: Teatrolog a kritik Vladimír Just
- CENA TRILOBIT: Viktor Tauš za námět a režii filmu Amerikánka
- CENA TRILOBIT: Pavel Soukup za režii šestidílné televizní série Metoda Markovič: Hojer
- CENA TRILOBIT: Dominik Kalivoda za námět, scénář a režii dokumentu Velký finále PSO
- ZCELA ZVLÁŠTNÍ CENA – CITRÓN 2025: České televizi za redukci kulturních pořadů
- Držitelé hlavní ceny TRILOBIT 2025: Klára Tasovská (scénář, režie) a Alexandr Kashcheev (scénář, střih, zvuk)