15. 2. 2019

Další útok na svobodu tisku, na Filipínách vyvolalo protesty zatčení novinářky, kterou časopis Time ocenil jako strážkyni pravdy.

V hlavním městě Filipín Manile se demonstruje za svobodu tisku kvůli středečnímu zatčení mezinárodně oceňované novinářky Marie Ressaové, kterou úřady obvinily z šíření pomluvy publikované na jejím internetovém serveru Rappler. Sama Ressaová i její domácí a zahraniční profesní kolegové to považují za pokus vlády prezidenta Duterteho zastrašit a umlčet na Filipínách kritické hlasy. Pavel Vondra, který se s Marií Ressaovou zná osobně, informuje na iROZHLAS.cz, že průběh zatčení své šéfredaktorky v redakci serveruRapplerjejí kolegové vysílali, a to i navzdory výhrůžkám. Přímo na pracoviště si pro ni totiž přišli pracovníci filipínského Národního úřadu pro vyšetřování. Tato událost názorně dokresluje současnou situaci v zemi. Na ohrožení demokraciena Filipínách po nástupu prezidenta Rodriga Duterteho kmoci důsledně upozorňoval právě serverRappler, kterýRessaová založila a provozovala.

Týdeník Time zařadil Marii Ressaovou mezi loňské osobnosti-strážce pravdy, což samozřejmě nemohlo ujít pozornosti filipínských úřadů. iROZHLAS.cz dále uvádí, že zatykači předcházela obvinění z daňových úniků, což vyvolává pochybnosti zrovna u organizace, která byla oceněna jako vzorný korporátní plátce daní. Novinářka pak byla zatčena za údajnou pomluvu, jíž se měla dopustit před sedmi lety v článku o zvláštním vztahu předsedy Nejvyššího soudu a čínsko-filipínského byznysmena, o němž napsala, že má vazby na kriminální podsvětí. Tím podle ministerstva spravedlnosti porušila zákon o prevenci kyberzločinu z roku 2012. V době publikování článku tento zákon teprve čekal na schválení, ale platil už vdobě, kdy byl článek aktualizován.

Marie Ressaová se nepovažuje za opoziční novinářku, podle svých slov není proti vládě, jen trvá na svém právu koukat státní moci pod prsty. Vpráci je oproštěna od emocí, nerada spekuluje, analýzu provádí na základě ověřených skutečností a vždycky staví na první místo vládu zákona. A právě to se nehodí nestandardním a neprůhledným metodám současné filipínské administrativy.

Více najdete vtomtoodkazu.

HaM