28. 3. 2022

Dva hvězdní novináři z deníku Süddeutsche Zeitung se představili v Praze

V rámci festivalu Jeden svět byl v sobotu 26. března představen dokument „Zákulisí novinařiny“, jehož autoři Bastian Obermayer a Frederik Obermaier promluvili o své práci investigativních novinářů.

Oba němečtí investigativní novináři Bastian Obermayer a Frederik Obermaier, mj. oba nositelé Pulitzerovy ceny, jsou pro řadu lidí velice nepohodlní. Pracovali například na skandálních odhaleních v kauze Panama Papers, na vrcholně utajených místech po celém světě zpovídali známého whistelblowera Edwarda Snowdena, dostali se k alarmujícím informacím o rakouském vicekancléři Strachemu, které zveřejnili.

„Jejich mateřské noviny Süddeutsche Zeitung, největší německý deník, se nyní rozhodly poskytnout veřejnosti vhled do toho, jak jejich investigativní tým pracuje,“ uvedla Klára Arpa z programového oddělení Goethe-Institutu. „Vznikl tak film Zákulisí novinařiny, v jehož rámci režisér Daniel Sager referuje o pečlivých a všestranných rešerších, o neustálé ochraně novinářů v dnešní době, ale také o hodnotě této práce pro moderní společnost.“

 

Investigativní novináři jsou hlídacími psy demokracie. Právě v této době je důležité sledovat jejich práci a kriticky nahlížet nejrůznější fake news, a proto přivezl Goethe-Institut do Prahy také protagonisty 90minutového dokumentu Zákulisí novinařiny. Více informací naleznete např. zde https://www.bauderfilm.de/hinter-den-schlagzeilen.