30. 12. 2020

Etický lapsus v LN

Na webu Lidovky.cz  vyšel 29. prosince 2020 článek, jehož původní titulek zněl: Izrael je světovým lídrem v očkování, vakcinovat chce 150 tisíc lidí denně. Pomáhá mu židovský původ šéfa Pfizeru? Redakce se později za tento titulek k článku autorky Barbory Součkové omluvila a nahradila ho jiným. Původní titulek byl v naprostém rozporu s Etickým kodexem novináře, a to konkrétně s paragrafy 1/b:
  1. dbát na rozlišování faktů od osobních názorů
a především oddílu 3/h, kde se říká, že novinář nesmí vytvářet ani ztvárňovat námět, který by podněcoval diskriminaci rasy, barvy pleti, náboženství, pohlaví nebo sexuální orientace. To všechno v případě uvedeného textu nastalo. Zásadní problém neřeší ani omluva ve znění:
OMLUVA ČTENÁŘŮM První verze tohoto textu obsahovala nešťastně formulovaný titulek. Článek jsme upravili. Omlouváme se všem, koho se mohl dotknout.
  Nejedná se o to, koho se mohl titulek dotknout. Jedná se o zásadní porušení etického kodexu a také o to, že v redakci Lidových novin nebo webové redakci lidovky.cz je někdo schopen formulovat podobný titulek. Jako předsedkyně Komise pro etiku při Syndikátu novinářů ČR nemohu takový lapsus přejít tím, že se LN omluví všem, kterých se titulek mohl dotknout. Doc. PhDr. Barbora Osvaldová, předsedkyně Komise pro etiku při SN ČR