14. 10. 2021

Evropská novinářská federace v solidaritě s Běloruskou novinářskou asociací

Evropská novinářská federace (EFJ) přijala na svém výročním shromáždění v chorvatském Záhřebu ve dnech 8.-9. října t. r. rezoluci k vynucenému rozpuštění Běloruské novinářské asociace (BAJ).

 

Zrušení Běloruské novinářské asociace, členské organizace Evropské novinářské federace, nařídil tamější nejvyšší soud 27. srpna 2021 jako jednu z mnoha vládních represí vůči novinářům. Přijetím své rezoluce viz níž vyjadřují svou solidaritu s běloruskými kolegy novináři z celé Evropy.

Rezoluce uvádí, že likvidace největší nezávislé asociace novinářů v zemi je součástí neustálého útoku na svobodu médií a způsob, jak novinářům zamezit jakoukoli šanci na podporu. Tomu lze čelit jedině koordinovanou mezinárodní odezvou.

EFJ se obrátí na Evropskou komisi a Evropský parlament s požadavkem uvalení sankcí na běloruský režim s cílem, aby bylo umožněno BAJ a jejím členům pokračovat v činnosti. Současně EFJ vyzývá členské země, aby na svém území poskytly stáže novinářům z Běloruska.

 

 

Syndikát novinářů ČR v souladu s uvedenou rezolucí schválil odpovídající způsob podpory kolegy z Běloruska již na jednání Valné hromady SN ČR dne 17. 9. 2021.

 

 

 

Resolution on the dissolution of the Belarusian Association of Journalists (BAJ)

 

Tabled by DJV (Germany)

The annual meeting of the European Federation of Journalists (EFJ), meeting in Zagreb, Croatia, on 8-9 October 2021, noting that on 27th August 2021 the Belarusian supreme court dissolved the Belarusian Association of Journalists (BAJ), noting, that this liquidation of the country’s biggest independent journalists’ association is the latest part of an ongoing attack on the freedom of the press and the freedom of association in Belarus and leaves journalists with one less option to turn to for support, noting, that an international coordinated response is required, since Lukaschenko has demonstrated his willingness to use drastic measures and that many other non governmental organisations targeted for dissolution, The EFJ Annual Meeting asks the Steering Committee:

 

– to urge the European Commission and the European Parliament to impose sanctions on the regime in Belarus so that BAJ can continue its mission;

 

– to assist BAJ and their members in continuing their work after the ruling of disorganisation from the Belarusian Supreme Court;

 

– to encourage EFJ members to offer visiting scholarships to Journalists from Belarus that invite them to their respective Country.