9. 4. 2019

Mezinárodní festival rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio vyhlásil vítěze svého 35. ročníku.

Na slavnostním vyhlášení Festivalu Prix Bohemia Radio, který se odehrál v Olomouci, byli oceněni tři nejlepší tvůrci v kategoriích Dokument, Reportáž, Drama a poprvé rovněž Multimédia. Nezávisle na odborné porotě byly uděleny také Ceny studentů. Dále byla předána Cena Thálie za herecký výkon v rozhlasové hře, v doprovodném programu festivalu zazněla mj. debata o vulgarismech ve vysílání.

Reportáže v kategorii Dokument ukázaly např. život ve věznicích nebo ve válečném prostředí. Kategorie Drama ovládla témata rozvodů a dekonstrukce lidské psychiky. Nová kategorie Multimédia posluchačům představila kreativní využití zvuku a inovativních technologií.

Cenu Thálie za nejlepší herecký výkon v rozhlasové hře udělila porota Zdence Procházkové za hlavní roli Rozálie Lautmanové ve hře Obchod na korze.

Jedním z největších lákadel doprovodného programu festivalu Prix Bohemia Radio byla debataKam s nimi? aneb O vulgarismech ve vysílání. O tom, co je ještě přípustné odvysílat v denním vysílání, co už je za hranou zákona, a jak řešit hromadící se stížnosti, debatovali vedoucí Tvůrčí skupiny Drama a literatura Českého rozhlasu Kateřina Rathouská, vedoucí právního úseku České televize Markéta Havlová, ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd České republiky Martin Prošek, specialistka Českého rozhlasu na mediální legislativu Helena Havlíková a literární teoretik a spisovatel Michal Sýkora.

Vítězná díla jednotlivých kategorií:Dokument

Nezávislou Cenu studentské poroty získal Vladimír Mareček za dílo Budoucnost nejistá.

Mezinárodní kategorie Reportáž

Cenu studentské poroty dostal Christian Schwalbe zRadia Bremen za dílo Northern Sea Route through the Arctic.

Drama

Mezinárodní kategorie Multimédia

Čestné ocenění:Living with the Gods, autor: BBC Radio, prezentující: Greg Smith, Velká Británie.