Omezování novinářů je neomluvitelné

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) a Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) se důrazně ohrazují proti omezování svobodné žurnalistické práce, které provázelo návštěvu maďarského premiéra Viktora Orbána v Česku. Syndikát novinářů ČR vyjádření CZ IPI a NFNZ plně podporuje.

 

Na tiskovou konferenci předsedů maďarské a české vlády, pánů Viktora Orbána a Andreje Babiše, ani na jejich následné setkání s veřejností ve středu 29. září 2021, nebyli vpuštěni zástupci renomovaných zahraničních i tuzemských médií. Na červeném seznamu nežádoucích se ocitli například kolegové a kolegyně z francouzského listu Le Monde, německé veřejnoprávní televize nebo českého zpravodajského webu Seznam Zprávy. 

Postup Úřadu vlády je v tomto případě v  rozporu s Listinou základních práv a svobod, která zaručuje právo na informace. Český národní výbor odsoudil podobné restrikce aplikované na vybraná média ze strany Kanceláře prezidenta republiky i Úřadu vlády už na jaře letošního roku. Již tehdy výbor uvedl, že odmítá diskriminaci médií a novinářů, která jim brání ve výkonu jejich profese. Zejména nepřijatelný je takový postup ze strany státních úřadů a dalších organizací, jejichž činnost je plně nebo částečně hrazena ze státních prostředků, tedy z peněz daňových poplatníků.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu tímto vyzývá novinářky a novináře, aby v takových situacích projevili solidaritu s kolegyněmi a kolegy, kterých se omezení dotknou. Například tak, že za nepřítomné položí jejich otázku i s uvedením jména a média, které se akce účastnit nemůže.

 

 

Předseda Syndikátu novinářů ČR Adam Černý zdůrazňuje, že k neomluvitelnému omezování novinářů by se měli veřejně vyjádřit i čeští vydavatelé:

 

Co na to například Daniel Křetínský, který vlastní český CNC i francouzský Le Monde, jehož zpravodaj se dostal na černou vládní listinu?

Jak to vnímá ředitelka CNC Libuše Šmuclerová? 

Také vydavatel MfD a Lidových novin MAFRA by mohl předvést, zda jsou tyto deníky skutečně nezávislé.

 

 

Tisková zpráva CZ IPI a NFNZ zde.