30. 1. 2014

Prohlášení k aktuálnímu dění na Ukrajině

Syndikát novinářů České republiky je znepokojen situací, v jaké v současné době musí pracovat ukrajinská média, zvláště kolegové snažící zachycovat konflikt mezi vládou a opozicí. Za nanejvýš závažné považujeme zprávy, že během posledních měsíců bylo na Ukrajině zraněno více než osm desítek novinářů. Podle svědectví kolegů z nezávislých médií existují jasné důkazy, že během pouličních střetů v Kyjevě příslušníci bezpečnostních složek úmyslně stříleli po kameramanech. Investigativní novinářka Taťána Čornovolová byla brutálně zbita neznámými útočníky a jiný známý ukrajinský novinář Vitalij Portnikov se rozhodl opustit zemi poté, co se do jeho bytu dobývali neznámí maskovaní útočníci. Zbiti byli i novináři provládních televizních stanic. Chování speciálních policejních jednotek dává důvod se domnívat, že fotoaparát či televizní kameru vnímají jako legitimní cíl svých útoků.

Za naprosto nepřijatelný pokládáme nátlak vlády na novináře, o kterém svědčí fakt, že několik prominentních novinářů se v posledních týdnech rozhodlo opustit své zaměstnání, protože nemohli pravdivě informovat o situaci ve své zemi. Nezávislé zdroje informací, jako například internetové televizní stanice hromadske, tv nebo espreso.tv se staly vysoce zranitelné, když byly nedávno přijaty nové omezující zákony.

Vzhledem k alarmující situaci, v níž se nacházejí média na Ukrajině, požadujeme, aby:

okamžitě přestaly represe namířené vůči novinářům, a to zejména v regionech
byli potrestáni ti příslušníci bezpečnostních složek, kteří se provinili násilím vůči našim kolegům
Vyzýváme na prezidenta a vládu Ukrajinské republiky, aby podnikli kroky vedoucí k zastavení občanského konfliktu v zemi. Současně apelujeme na všechny zúčastněné, aby se vyhnuli jakýmkoli formám násilí.

Praha, 29. ledna 2014

Adam Černý,
předseda Syndikátu novinářů České republiky, z. s.