7. 12. 2021

SN ČR plně podporuje výzvu CZ IPI redakcím, aby poskytovaly pouze seriózní a ověřené informace k pandemii.

Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu vyzývá česká média, aby důsledně rozlišovala mezi ověřenými informacemi o pandemii a dezinformacemi. Vyzýváme redakce, aby neposkytovaly stejný prostor šiřitelům neověřených, či konspiračních teorií, jako expertům, jejichž vyjádření je založené na vědeckých důkazech.

 

Pandemie tvrdě zasahuje nejen přetížené nemocnice, ale i mnohé oblasti společenského života. Problém, který nelze vyřešit jen medicínskými nástroji, je rozpad důvěry v instituce reprezentující současný systém, a to včetně médií. Podobně jako jiné země, i Česko čelí masivní dezinformační kampani, která dál naleptává soudržnost společnosti a v konečném důsledku vede i k odmítání vakcíny a následnému tlaku na zdravotnictví.

Některá tuzemská média, označující se za seriózní, bohužel, dopřávají konspiračním teoriím a neověřeným informacím stejný prostor, jako zprávám z etablovaných a renomovaných zdrojů. Tato praxe dál mate veřejnost a prohlubuje korozi vzájemné důvěry i zdravotní krizi. 

 

CZ IPI apeluje na kolegyně a kolegy novináře, zejména pak na vedení redakcí, aby o pandemii nebo očkování poskytovali informace založené na vědeckých důkazech a faktech, a nekladli neověřená či zkreslená data a pouhé domněnky na stejnou úroveň.

Viz TZ CZ IPI_Vyzva_Rozlisujte_mezi_overenymi_informacemi_o_pandemii_a_dezinformacemi.