14. 10. 2021

Stát se musí za Zemana omluvit Peroutkově vnučce.

Nejvyšší soud rozhodl v kauze výroku prezidenta Miloše Zemana na adresu novináře Ferdinanda Peroutky. Stát se musí Peroutkově vnučce Terezii Kaslové omluvit za prezidentovo nepravdivé tvrzení. Prezident musí nést za své chyby odpovědnost, jako každý jiný občan.

 

Miloš Zeman na konferenci k výročí konce holokaustu v lednu 2015 tvrdil, že novinář Ferdinand Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“, což však nikdy nedoložil.

Přestože Peroutkova vnučka podala kvůli tomu na Zemana žalobu a po vlekoucích se soudních sporech loni rozhodl Městský soud v Praze, že Zemanem tvrzený článek Peroutka nikdy nenapsal, stát namísto omluvy podal prostřednictvím Ministerstva financí dovolání k Nejvyššímu soudu.

V dovolání namítalo především skutečnost, že výroky prezidenta republiky nelze považovat za výkon veřejné moci. Podle Nejvyššího soudu však projev prezidenta Zemana nepochybně měl politické a státnické ambice. Soudce František Ištvánek vysvětlil, že se prezident ze svého postavení pustil do příkladného morálního soudu ve vztahu k dosud ikonické novinářské autoritě, použil však skutkový argument, o němž nebylo v řízení prokázáno, že by mohl být pravdivý. „Pokud tím (Zeman) způsobil soukromoprávní újmu právnímu nástupci dotčené osoby a nedokázal-li ji prostým uznáním stavu sám napravit, musí za ni nést v poměrech právního státu jako každý jiný občan soukromoprávní odpovědnost,“ uvedl Ištvánek.

 

Podrobně např. zde https://www.seznamzpravy.cz/clanek/rozsudek-o-zemanove-lzi-jak-rozhodl-nejvyssi-soud-kauzu-peroutka-177811