26. 2. 2018

Syndikát novinářů k vraždě slovenského kolegy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové

Syndikát novinářů České republiky je otřesen zprávou o vraždě slovenského kolegy Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. V prvé řadě je nutno vyjádřit soustrast oběma rodinám, které musela zpráva o tragickém skonu jejich blízkých hluboce zasáhnout. Syndikát novinářů České republiky vždy odsuzoval jakékoli projevy nátlaku nebo dokonce fyzického násilí vůči novinářům, a proto kategoricky odsuzuje úkladnou dvojnásobnou vraždu, jejímž nejpravděpodobnějším motivem je podle slovenské policie investigativní práce našeho mladého kolegy.

Čeští novináři vyzývají policii a orgány činné v trestním řízení Slovenské republiky, aby vyvinuly veškeré úsilí k odhalení a potrestání pachatelů a organizátorů zločinu, který nemá obdoby nejen na Slovensku, ale i v zemích visegrádské čtyřky. Syndikát novinářů České republiky se znepokojením zaregistroval opakující se výhružky na adresu našich slovenských kolegů, kteří informují o podezřelých případech propojení politické a hospodářské moci. Vyzývá proto orgány veřejné moci na Slovensku, aby podnikly kroky k zajištění bezpečí pro práci novinářů. Syndikát novinářů v této souvislosti upozorňuje, že na Slovensku je již deset let nezvěstný jiný kolega Pavol Rýpar, který se rovněž věnoval investigativním reportážím.

Odhalit a potrestat viníky vraždy Jána Kuciaka je nutno v zájmu ochrany svobodné práce novinářů, bez níž nemůže fungovat demokratická společnost.