Syndikát novinářů odsuzuje nepodložené útoky prezidentova kancléře na novináře

Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Vratislav Mynář obvinil novináře z pořadů 168 hodin a Reportéři ČT, Michaelu Jílkovou z pořadu Máte slovo, žurnalisty ze Seznam Zprávy, Respektu, Deníku N a iRozhlasu z toho, že ohrozili životy jeho dětí a jeho rodiny. Práci novinářů označil za štvavou nenávistnou kampaň a spojil ji s nedávným požárem jeho srubového obydlí a restaurace v Osvětimanech.

 

Třaskavé obvinění adresované navíc široké skupině žurnalistů nepodložil žádnými důkazy, pouze obecně odkázal na práci, kterou konkrétní média věnovala jeho problematickým aktivitám. To vše v čase, kdy některé z nich jsou oprávněným předmětem zkoumání příslušných státních orgánů.

 

Takováto obvinění jsou odsouzeníhodná, a to tím spíše, že se jich dopouští vysoce postavený státní úředník. Snad jen na okraj, je zarážející, že vedoucí Kanceláře prezidenta republiky komentuje na oficiálních internetových stránkách www.hrad.cz události, které souvisí s jeho soukromými aktivitami a životem, nikoli s jeho úředními povinnostmi. Což lze vysvětlit snad jen tím, že tyto dvě sféry sám nedokáže rozlišit.

 

Syndikát novinářů nepodložené útoky na novináře rozhodně odsuzuje a za zvláště zavrženíhodný pokládá fakt, že vedoucí Kanceláře prezidenta republiky se pokouší bez jakýchkoli důkazů vyvolat dojem, že požár na chatě v Osvětimanech byl založen úmyslně v přímé návaznosti na práci novinářů. Jestli lze něco označit za nenávistnou kampaň, potom právě takovéto postupy.

 

Syndikát novinářů České republiky je připraven podpořit novináře, a to nejen z řad svých členů, pokud se rozhodnou společně bránit nařčení vedoucího kanceláře prezidenta republiky.

 

Adam Černý,

předseda Syndikátu novinářů České republiky