12. 10. 2015

Syndikát zve na zahájení výstavy fotografií Vladimíra Lammera

Výstava fotografií Vladimíra Lammera se ohlíží za nelehkým obdobím naší nepříliš vzdálené historie. Prezentované snímky dokumentují dramatické okamžiky srpnové okupace roku 1968 a chvíle sounáležitosti, které doprovázely pohřeb Jana Palacha v lednu 1969. Témata, která se zejména v posledních letech těší rostoucí popularitě, zpracoval Vladimír Lammer neotřelým způsobem.

Většina vystavovaných fotografií tak nepatří mezi zlatý fond notoricky známých a stále opakovaných reprezentací těchto dvou nešťastných historických momentů. Autor naopak divákovi nabízí širší vhled do událostí.

Vladimír Lammer se narodil v roce 1930, vyučil se fotografem a pracoval v celé řadě novin a časopisů, fotografoval i pro vojenská periodika. Počátkem šedesátých let byl fotoreportérem propagačních časopisů nakladatelství Orbis, určených pro zahraniční distribuci. V roce 1968 nastoupil do redakce časopisu Květy, kde působil až do svého odchodu do důchodu.

V Květech se stal prvním obrazovým redaktorem v tehdejším Československu a vůbec prvním žurnalistou, který byl v tiráži oficiálně uveden na této pozici. Jeho skoro čtvrt století trvající práce v časopisu Květy představuje jádro jeho fotožurnalistické práce.

Lammer pozvánka