Ve stínu násilí: novináři pracovníci médií zabití v roce 2018
Vloňském roce se95 novinářů a pracovníků médií stalo buď osobními terči, nebo oběťmi bombových útoků či pouličních nepokojů. Oproti roku 2017 je to vnovinářské branži o třináct zmařených životů více.
Nejvíce těchto tragických případů se odehrálo v Jemenu, Indii, Mexiku, Afghánistánu a Sýrii, ovšem pro novináře je nejnebezpečnější oblastí jižní Asie. Podle IFJ stojí za rostoucím počtem vražd zvyšující se polarizace názorů i nárůst nacionalismu a populismu v řadě zemí spolu se snahou o stigmatizaci novinářů a médií ze strany politiků a odpůrců svobody slova ve sdělovacích prostředcích. Zpráva rovněž poukazuje na skutečnost, že ve světě zůstává až 90 % vražd novinářů nevyřešeno kvůli neschopnosti příslušných orgánů tyto zločiny vyšetřit.
Předseda IFJ Philippe Leruth uvedl, že potřebujememezinárodní nástroj k donucení všech států k tomu, aby zabránily zabíjení novinářů a postavily vrahy před soud. Právě tomu má napomociÚmluva o bezpečnosti a nezávislosti novinářů a dalších odborníků v oblasti médií, o níž jsme vás již před časem informovali.
Navrhovaná Úmluva IFJ odkrývá hlavní nedostatky v mezinárodním právním režimu a nabízí zvláštní nástroj, který vpřípadě novinářů zajišťuje efektivnější uplatňování mezinárodního práva. V konečném důsledku to nejen zajistí bezpečnější pracovní prostředí novinářům, ale také zvýší ochranu svobody tisku.
Generální tajemník IFJ Anthony Bellanger řekl: „Když je zabit novinář, není to pouhý jednotlivec, rodina nebo média, kdo trpí. Celé společnosti je stále více upíráno její právo na volný tok informací, pokud novináře umlčují pistole vrahů.
Kompletní zprávu IFJ neleznete vtomtoodkazu.