3. 5. 2019

Vyhlášeny Novinářské ceny 2018

Vpředvečer Světového dne svobody tisku byly 2. května 2019 vjiž 9. ročníku uděleny Novinářské ceny 2018. Soutěžní příspěvky hodnotí nezávislá porota, která vkaždé kategorii nominuje do finále tři příspěvky. Dootevřené kategorie Česko-slovenská cena veřejnosti vybírá česká a slovenská Rada soutěže po pěti příspěvcích snejvětším společenským dopadem zkaždé země. O vítězi se hlasuje on-line a stal se jím zavražděný reportér Ján Kuciak za materiál Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky.

Soutěž Novinářské ceny pořádá Nadace OSF stradiční podporou Syndikátu novinářů ČR.

V kategorii psané žurnalistiky byla za nejlepší rozhovor oceněna Kateřina Šafaříková:Nelituju se. A děkuju za to Kafkovi (Respekt). Cenu pro nejlepší reportáž si odnesl Marek Šálek za sérii „Svět mimo Prahu“ (Reportér). V komentářích ocenila porota Davida Klimeše (Ekonom), za nejlepší analyticko-investigativní příspěvek pak vybrala Kristýnu Novotnou za sérii textů kdotacím pro malé firmy, které čerpaly i ty velké (iRozhlas.cz).

Vítězkou kategorie audiovizuální žurnalistiky „Nejlepší rozhovor, beseda, diskuse“ se stala Marie Bastlová: Dvacet minut Radiožurnálu (Český rozhlas), zatímco nejlepší reportáž připravili Markéta Dobiášová, Michael Fiala a Roman Šantúr, kteří se zaměřili na Jána Kuciaka (Reportéři ČT – Česká televize). Pro tentýž pořad vznikl i nejlepší analyticko-investigativní příspěvek Stáni Raupachové: Utajené kaly(Reportéři ČT – Česká televize).

Kategorie regionální žurnalistiky je vyhlašována ve spolupráci s Konrad-Adenauer-Stiftung a prosadila se vní Petra Klimková s příběhy kulaků zHané (MF Dnes).

Kategorii online žurnalistiky ovládl Kreativní HUB Českého rozhlasu & Brainz VR: Návrat 68 (Český rozhlas).

Cenu za Solutions Journalism žurnalistiku zaměřenou na řešení ve spolupráci sTransitions si odnesla Petra Dlouhá s článkem Pomůžu Ti zažít slast (Finmag).