15. 3. 2022

Výzva Rusku: Okamžitě propusťte redaktorku Marinu Ovsjannikovovou!

Český výbor Mezinárodního tiskového institutu (CZ IPI) vyzývá k okamžitému propuštění redaktorky ruské televizní stanice První kanál Mariny Ovsjannikovové na svobodu. Redaktorka vstoupila během zpravodajské relace do studia s protiválečným transparentem upozorňujícím i na skutečnost, že oficiální ruská propaganda šíří lži.

Marině Ovsjannikovové hrozí za její protest až patnáct let vězení. Nově přijatý zákon totiž kriminalizuje všechny, kteří se postaví proti oficiálnímu výkladu důsledků ruské invaze.

 

Vyzýváme ruské úřady, aby nečinily žádné restriktivní kroky proti novinářkám a novinářům, kteří postupují v souladu se svou profesionální ctí a zodpovědností a snaží se o válce na Ukrajině informovat na základě ověřených informací.

 

SN ČR bezvýhradně podporuje výzvu zodpovědným ruským politikům, aby se zasadili o zrušení legislativy, která přímo ohrožuje svobodu slova a znemožňuje médiím informovat pravdivě o dění na Ukrajině.

 

Profil Mariny Ovsjannikovové včetně nahrávky, v níž zdůvodňuje svůj krok a vyzývá k odporu proti bratrovražedné válce, najdete např. na serveru Aktuálně zde