31. 5. 2024

Zápis Komise pro etiku při SNČR – květen 2024

Komise obdržela následující stížnost na internetový portál iDNES.


Předmětem výtek byl postup redakce, kdy příspěvky týkající se bezprostředně střelby na FF KU ze dne 21. prosince 2023, opakovaně a dnes již v podstatě všechny zařazuje do sekce premium, tedy zóny pro předplatitele. Tím se nejen že snaží donutit čtenáře, aby si obsah předplatili, ale zároveň přímo a cíleně vydělává na tak tragické události. Vedle všudypřítomné reklamy.

 

  • Datum podání: 9. května 2024
  • Podrobnosti
  • Název média (novin, časopisu, televize, rozhlasu, internetu): iDNES.cz
  • Autor materiálu: Exkluzivně


Předsedkyně komise požádala redakci o vyjádření, ze kterého vyjímáme:


Sekce iDNES.cz Premium je dnes plnohodnotnou součástí portálu iDNES.cz a má nejstabilnější a zároveň největší síť předplatitelů na českém trhu. Nabízíme rozšířené zpravodajství, publicistiku, rozhovory atp. Naopak základní zpravodajství u nás najdou čtenáři vždy zdarma, zajišťujeme tak dostupnost ověřených zpráv pro všechny.

 

Ke stížnosti pana Žďárského jsme se již opakovaně vyjadřovali. Sekce za paywallem v tomto případě omezila šíření videa. Z velké části došlo k nedostupnosti např. pro mládež, protože registrace do iDNES Premium podléhá vložení platební karty. Video poskytlo přímé svědectví o situaci na místě tragédie. Jakkoli se mohou názory na jeho publikaci lišit, proti obvinění, že portál iDNES.cz či vydavatelství Mafra „vydělává“ na tragédii, se musíme důrazně ohradit.

 

Na závěr uvádíme, že čtenáře nikdo nenutí k platbě za obsah touto formou. Stále zde máme některá média zdarma. Na druhou stanu dlouhodobě upozorňuji na neudržitelnou situaci inzertního trhu. Vydavatelství musí hledat jiné formy monetizace, pokud stále obtížněji funguje „platba pozorností“.

 

Pokud se stěžovatel domnívá, že to, co je zdarma, je opravdu zdarma, může se mýlit. Platí pozorností, personalizovanou reklamou a používáním souborů cookie. V případě, že čtenář iDNES.cz chce mít dostupné všechny články bez reklam, i takový tarif náš portál nabízí.

Členové komise berou na vědomí vyjádření redakce iDnes a vzhledem ke složité situaci na současném mediálním trhu chápou stanovisko redakce.


Zapsala Barbora Osvaldová, předsedkyně KPE