Zasílejte příspěvky do Ceny Daphne Caruanové Galiziové za žurnalistiku

Zabýváte se ve svých příspěvcích lidskými právy, demokracií, bojem za svobodu? V tom případě je tu pro vás výzva Evropského parlamentu k soutěži o cenu za žurnalistiku, která nese jméno zavražděné maltské novinářky Daphne Caruanové Galiziové a bude udělována vždy k výročí její smrti v polovině října.

 

Každoroční Cena Daphne Caruanové Galiziové se bude udělovat za vynikající žurnalistiku, která prosazuje nebo hájí základní hodnoty Evropské unie jako je lidská důstojnost, svoboda, demokracie, rovnost, právní stát a lidská práva.

O cenu ve výši 20.000 eur se mohou ucházet jednotliví profesionální novináři nebo týmy bez ohledu na státní příslušnost, pokud zašlou reportáž, kterou zveřejnila nebo odvysílala média v některém z 27 členských států Evropské unie.

 

Příspěvky lze zasílat pouze online na adresu  https://daphnejournalismprize.eu.

 

Vítěze vybere nezávislá porota složená ze zástupců tisku a občanské společnosti z 27 evropských členských států a zástupců hlavních evropských sdružení novinářů. Ceny budou slavnostně předány ve čtvrtek 14. října v Evropském parlamentu.

 

 

 

Daphne Caruanová Galiziová byla maltská novinářka, bloggerka a protikorupční aktivistka.

Intenzivně reportovala o korupci, praní peněz, organizované trestné činnosti, prodeji občanství a účasti maltské vlády na kauze Panama Papers.

Kvůli své práci čelila pronásledování a výhrůžkám. Zemřela dne 16. října 2017 po výbuchu bomby nastražené v jejím autě.

Způsob, jakým maltské orgány postupovaly při vyšetřování její vraždy, vyvolal skandál, který vedl až k odstoupení premiéra Josepha Muscata. Průběh vyšetřování kritizovali v prosinci 2019 i poslanci Evropského parlamentu a vyzvali Evropskou komisi, aby přijala příslušná opatření.