5. 9. 2016

Zúčastněte se konference s názvem Umělecká kritika versus reklama v současných médiích

Pod tímto názvem připravují členové Syndikátu novinářů Jižní Moravy, brněnské JAMU a Masarykovy univerzity, konferenci o umělecké kritice. Po mnoha diskusích, kdy si recenzenti spolu se svými kolegy vyměňovali vkuloárech stesky nad neutěšeným stavem možností uveřejňovat recenze na divadelní představení a koncerty vmédiích a nad klesající úrovní kritických článků, se vynořil nápad uspořádat konferenci, která by zahájila veřejnou diskusi nad stavem, úrovní a potřebností umělecké kritiky.

První vlaštovka, pilotní projekt, se uskuteční 12. října vMozartově sále divadla Reduta vBrně. Je to zcela záměrně vdobě Festivalu Janáček 2016, kdy se do Brna sjedou recenzenti, jichž se téma bytostně týká. Dostanou zde možnost vystoupit sreferátem, či následně diskutovat vpanelové diskusi a hledat společného jmenovatele problémů i jejich možného řešení.

Co se od konference ve výsledku očekává? Především otevření diskuse nad oborem, který se vposledních letech jakoby vytrácel. Napsat objektivní kritiku prý dnes nikdo neumí. Je to vše jen subjektivní a není to nic, než reklama, kterou lze koupit, jako všechno. Média nemají o kritické články zájem. A není, kdo by takové výstupy potřeboval. Současného diváka to údajně nezajímá. Je to pravda? Konference by měla dát možnost tyhle problémy otevřít a hledat odpovědi. Jestli se to podaří, je otázkou.

Spolupořadatelem konference je Festival Janáček Brno 2016, za podpory Města Brna.

Kdo má zájem se přihlásit, ještě může. Na stránce www.konferenceokritice.cz jsou bližší informace a možnost se zaregistrovat. Těšíme se na všechny, kdo mají ktéto problematice co pozitivního říct.