Autorská soutěž Péče o naše památky 2020 má šest hlavních vítězů.

Syndikát novinářů na Vysočině opět po roce uspořádal autorskou soutěž Péče o naše památky. Zúčastnit se mohli redaktoři i kronikáři.

Pojedenácté v historii se konala autorská soutěž Péče o naše památky, v níž bylo hodnoceno celkem 18 prací od devíti autorů z devíti médií.

Hlavní cenu získalo šest novinářů:

  • Kryštof Havlice z časopisu PROPAMÁTKY – za článek o obnově mlýna v Trhonicích
  • Helena Zelená Křížová ze Žďárského deníku – za článek o osudu kapličky v Křídlech
  • Michal Mašek ze serveru Vysočina-news.cz – za příběh zvonu v Bartoušově u Havlíčkova Brodu
  • Martin Singr z Jihlavského deníku – za téma o chystaném muzeu ve Frankově Zhořci na Žďársku
  • Irena Šarounová z Českého rozhlasu Vysočina – za příspěvky o rabínském domě v Třebíči a prvorepublikovém domě v Počátkách
  • Jiří Bárta z mediální skupiny MAFRA – za rozhovor s kastelánem zámku v Náměšti nad Oslavou
 

Porotu zaujaly také příspěvky Arnošta Pacoly z Horáckých novin, Jakuba Hlouška z časopisu NaCestu a Jany Kudrhaltové z Havlíčkobrodského deníku.

 

Autorská soutěž Péče o památky Vysočiny byla vysočinským sdružením SN ČR poprvé vyhlášena v roce 2009. Cílem je ocenit autory, kteří informují o iniciativním, příkladném vztahu jednotlivců i subjektů k péči o hmotný odkaz minulosti.

Hodnotí se způsob, jakým autor přiblížil životní postoje lidí a jejich vztah k péči o konkrétní památky na Vysočině. Důležitá je stylistika a čtivost příspěvku, naopak nezáleží na tom, zda jde o památku „velkou“ (hojně navštěvovanou), nebo malou z některé vsi na Vysočině – i tam bývají příklady péče o místní památky hodné následování.

Kvůli pandemii koronaviru nemohly být ceny předány na tradičním slavnostním setkání novinářů s hejtmanem Kraje Vysočina, vítězové je obdrží poštou. Příští ročník soutěže, kterou podporuje Kraj Vysočina a národní památkový ústav, nad bude opět zakončený osobním setkáním s úspěšnými novináři a kronikáři, věří předseda Syndikátu novinářů Vysočina Jaroslav Paclík.