Index svobody tisku ve světě pro rok 2022 – nová éra polarizace. Česko si výrazně polepšilo.

Reportéři bez hranic (Reporters Without Borders – RSF) vydali již 20. zprávu hodnotící svobodu tisku ve 180 sledovaných zemích a teritoriích. V hodnocení, které letos proběhlo podle nové metodologie, zaznamenali dvojnásobný nárůst polarizace médií kvůli informačnímu chaosu, jenž vede jak k rozdělení uvnitř jednotlivých zemí, tak k polarizaci na mezinárodní úrovni. Upozornili též na katastrofální dopady zpravodajského a informačního chaosu způsobené globalizovaným a nikterak omezeným on-line prostorem, v němž se šíří falešné zprávy a propaganda. A právě tuto platformu využívají nedemokratické režimy k vedení propagandistické války, jež efektivně oslabuje demokratické společnosti.  

 

Podle zprávy RSF tento trend jasně dokládá propagandistická válka, která předcházela únorové invazi Ruska (na žebříčku 155. místo) na Ukrajinu (106. pozice). Typickým příkladem je i jeden z nejrepresivnějších autokratických režimů v Číně (175. místo), jenž legislativně omezuje svou populaci a odřezává ji od zbytku světa, což je vidět zejména u Hongkongu (propadl na 148. místo). Konfrontace narůstá i mezi nacionalistickou Indií Naréndry Módího (150. příčka) a Pákistánem (157. pozice). Nedostatek svobody tisku na Blízkém východě nadále ovlivňuje konflikt mezi Izraelem (86.), Palestinou (170.) a arabskými státy.

Uvnitř demokratických systémů zvyšuje polarizace médií sociální a politické napětí, což je patrné v USA (42. místo) či ve Francii (26. příčka). Jako příklad evropské neliberální demokracie potlačující svobodu médií index zmiňuje Polsko (66. místo).

 

Na prvních příčkách indexu se tradičně drží Norsko, Dánsko a Švédsko. Výrazně si polepšilo Česko, které přeskočilo hned dvě desítky zemí a dostalo se na 20. místo v žebříčku, a polepšilo si také Moldavsko (40. příčka) a Bulharsko (91. pozice).

 

Ve velmi špatné situaci se nachází rekordních 28 zemí, přičemž až do červených čísel svobody tisku se jich dostalo 12, asi nepřekvapivě včetně Běloruska a Ruska (153., resp. 155. místo), tabulku uzavírá již zmíněná Čína, Turkmenistán (177), Irán (178), Eritrea (179) and Severní Korea (180).

 

Letošní žebříček svobody tisku ve světě vychází z dat, která byla shromážděna do konce ledna. Nezohledňuje tudíž aktuální události včetně ruské agrese na Ukrajině. Srovnání s loňskými výsledky může také zkreslit již zmíněná nová metodologie hodnocení, podle níž se nově zohledňuje při práci novinářů kontext politický, právní, ekonomický, sociokulturní a také bezpečnost.

 

Kompletní zprávu RSF naleznete zde.